Браян Макларен: десять запитань, які перетворюють віру

Браян Макларен займає особливе місце у колі сучасних богословів. Він є одним із найбільш послідовних прибічників переосмислення християнської віри і практики у ситуації постмодерну, плідним автором та неформальним лідером руху Emerging church. Журнал “Time” відніс Макларена до числа найбільш впливових євангельських богословів у США, а його третя книга  “A New Kind of Christian: A Tale of Two Friends on a Spiritual Journey” (2001 р.) отримала винагороду як книга року за версією “Christianity Today” (2002 р.). Впливовість  та популярність численних творів Макларена обумовлена нестандартністю мислення, виразним письменницьким обдаруванням автора, та, насамперед, його особистою життєвою історією. Макларен народився у консервативній християнській сім’ї (1956 р.), однак в підлітковому віці пережив кризовий період віри. Знову повернувшись до християнства під час навчання в університеті, він започаткував разом із друзями церковну спільноту Cedar Ridge Community Church, а в 1986 р. став її пастором. В цей період почався новий етап пошуків Макларена, пов’язаний з його розчаруванням у багатьох реаліях північноамериканського протестантизму, що поставило його перед дилемою – або залишити служіння у церкві і, можливо, взагалі відійти від християнства або відшукати хоча б нечіткі контури «нового християнства», християнства як «способу життя», а не як «набору доктрин». Зрештою, Макларен приходить до висновку, що основна проблема сучасного християнства обумовлена надмірним впливом на нього світогляду і цінностей епохи модернізму, і це в той час, коли соціокультурний ландшафт сучасності вже тривалий час визначають нові постмодерністські перспективи. Розробці різних аспектів «нового християнства», здатного відповідати на виклики ситуації постмодерну і присвячені основні праці Макларена.

Сьогодні я хотів би розпочати аналіз його останньої книги «A New Kind of Christianity: Ten Questions That Are Transforming the Faith» (2010), яка систематизує результати попереднього богословського пошуку автора. Книга побудована у формі відповідей на десять найістотніших запитань, які, на думку автора, стоять перед християнами нашого часу, спонукуючи їх до переосмислення «старої парадигми» і допомагаючи уявити «кращі можливості».

 

На думку Макларена, перелік цих питань виглядає наступним чином:

1.      Питання нарративу: У чому полягає загальний сюжет Біблії?

2.      Питання авторитету: Як слід розуміти Біблію?

3.      Питання Бога: Чи Бог є жорстоким?

4.      Питання Ісуса: Хто такий Ісус і чому він важливий?

5.      Питання Євангелія: Що таке Євангеліє?

6.      Питання церкви: Що нам робити з церквою?

7.      Питання статевого життя: Чи можемо ми відшукати спосіб осмислити статеве життя людини, не створюючи конфлікту навколо нього?

8.      Питання майбутнього: Чи можемо ми відшукати кращий спосіб дивитися на майбутнє?

9.      Питання плюралізму: Як повинні послідовники Ісуса ставитися до представників інших релігій?

10. Питання «що нам робити»: Яким чином ми можемо перевести наш пошук у дію?

У наступних дописах ми розглянемо специфіку тлумачення Маклареном основних питань християнського життя, висвітлюючи як сильні, так і слабі сторони його богословського дискурсу.

Отож, далі буде…

Print Friendly, PDF & Email

Facebook comments:

2 thoughts on “Браян Макларен: десять запитань, які перетворюють віру

  1. Макларен перевед даже на язык, в котором используются иероглифы (не то японский, не то корейский)…а на русский так никто и не осмелился 🙂 Хотя я с ним списывался пар лет назад и он говорил, чтобы мы популяризировали его в блогах и на сайтах (начали дискуссию)..после чего начнется обсуждение о возможном переводе!

  2. Анатолій, я планую не стільки популяризувати погляди Макларена, скільки хоча б побіжно їх висвітлити і критично осмислити. Звісно, переклад його книг сприяв би діалогу, однак його теологія дуже неоднозначна і потребує доброї порції критики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*